Czy posiadacz nieruchomości otrzymanej na podstawie umowy dożywocia może skorzystać z bezpiecznego kredytu?
Czy spełniasz warunek by uzyskać bezpieczny kredyt jeśli posiadasz dom lub mieszkanie na podstawie umowy dożywocia? Zanim odpowiem na to pytanie przedstawię w telegraficznym skrócie na czym polega umowa dożywocia. W wyniku tej umowy właściciel nieruchomości przenosi jej własność na nabywcę, który w zamian zapewnia dożywotnie utrzymanie. W rezultacie nabywca staje się właścicielem domu lub mieszkania i nie może wnioskować o bezpieczny kredyt? A co z wyjątkami ustawowymi na przykład tymi, które dotyczą sytuacji gdy posiadasz część nieruchomości. Taką sytuację omawiam poniżej.
Co jeśli posiadam niewielki udział w nieruchomości mieszkalnej w wyniku zawarcia umowy o dożywocie? Czy otrzymam bezpieczny kredyt?
Co jeśli jesteś posiadaczem domu lub mieszkania uzyskanego w wyniku zawarcia umowy dożywocia w części ułamkowej? Czy uzyskasz bezpieczny kredyt? Posłużmy się przykładem. Jeden z małżonków posiada 1/3 udziałów w nieruchomości mieszkalnej. Udziały nabył w wyniku zawarcia umowy o dożywocie. Małżonkowie spełniają wszystkie pozostałe warunki umożliwiające przystąpienie do bezpiecznego kredytu. Czy mogą wnioskować o kredyt z dopłatą? Wyjątek w ustawie dotyczącej bezpiecznego kredytu dotyczy sytuacji, w której możesz posiadać nie więcej niż jeden dom lub mieszkanie w udziale nie większym niż 50%. Dodatkowo nie mieszkasz w tej nieruchomości od co najmniej 12 miesięcy. Jednak wyjątek ten dotyczy tylko dziedziczenia a nie dotyczy nabycia nieruchomości w wyniku zawarcia umowy dożywocia. Czy zatem istnieją jeszcze jakieś wyjątki? Tak jest taka sytuacja związana na przykład z katastrofą budowlaną, którą opisuję w kolejnym akapicie.
Nieruchomość wyłączona z użytkowania a bezpieczny kredyt
Jeśli posiadasz nieruchomość z przykładu powyżej ale została ona wyłączona z użytkowania na podstawie decyzji właściwego organu z powodu na przykład katastrofy budowlanej, powodzi, wiatru i minęło już 12 miesięcy od tego wyłączenia to spełniasz warunek ustawy. Treść przepisów dotyczących wyjątków cytuje poniżej:
Dodaj komentarz