Oprocentowanie stałe czy zmienne?
Kredyt mieszkaniowy – oprocentowanie stałe czy zmienne to temat dzisiejszego wpisu. Czy w czasach wysokiej inflacji i dużej zmienności warto zaryzykować i zaciągnąć kredyt hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym? Czy może lepiej wybrać oprocentowanie okresowo stałe i mieć pewność, co do kwoty raty? Wybór nie jest łatwy ale w dalszej części artykułu zastanowimy się nad kilkoma scenariuszami.
Co oferują banki?
Kredyt mieszkaniowy oprocentowany zmiennie znajdziesz m.in w Alior Banku, PKO BP, Santader Bank, Milenium. Z oferowania zmiennego oprocentowania wycofał się ING oraz Paribas Bank. Wybierzmy jedną z ofert i sprawdźmy jak to się kalkuluje.
Porównajmy dwie oferty
Przykładowo Alior Bank w oprocentowaniu stałym oferuje kredyt oprocentowany na 7.989% a oprocentowany zmiennie na 9,7% (pozostałe warunki są takie same). Kredyt w oprocentowaniu stałym wydaje się być tańszy. Czy może się jednak okazać, że „tańszy” kredyt w oprocentowaniu stałym okaże się droższy od kredytu w oprocentowaniu zmiennym? Jest to możliwe w sytuacji spadku stóp procentowanych do takiego poziomu, że oprocentowanie kredytu zmiennego będzie niższe. Co w takim razie zrobić?
Oprocentowanie stałe z opcją wcześniejszej spłaty kredytu
Jedyne czego możesz być pewien, to to że obecnie kredyt w oprocentowaniu stałym jest tańszy. Warto więc poszukać oferty kredytu o stałym oprocentowaniu, która umożliwia wcześniejszą spłatę kredytu bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Posiadając taki kredyt, gdy stopy procentowe na rynku spadną, możesz zaciągnąć kredyt w innym banku w oprocentowaniu zmiennym i spłacić droższy kredyt tańszym. Oczywiście to jaką decyzję podjąć zależy od wielu czynników i zawsze warto dokładnie przeanalizować Twoją sytuację zanim podejmiesz decyzję. Dlatego gorąco zachęcam Cię do bezpłatnych konsultacji w naszej Kancelarii Kredytów Hipotecznych.
Dodaj komentarz